Pályázatok

CSAPADÉKVÍZ ELVEZETŐ HÁLÓZAT KIALAKÍTÁSA ATKÁR KÖZSÉGBEN

Támogatási szerződés száma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-HE1-2022-00081
Kedvezményezett:
Atkár Község Önkormányzata
Kezdő időpont:
2022.12.16.
Fizikai befejezés:
2025.10.31.
Támogatási összeg:
69.991.975 Ft
Támogatás intenzitása:
100 %

Atkár Községi Önkormányzata évek óta nagy hangsúlyt fektet a település csapadékvíz elvezető hálózata működőképességének fenntartására. lehetőségeihez képest ezen cél elérése érdekében az elmúlt években a település több területén kiépítette, ill. felújította a meglévő csapadékvíz elvezető, többnyire nyílt árkokból álló hálózatát. A fejlesztési elképzelések következő lépéseként jelen pályázat keretein belül a település két utcájában jelentkező belvízproblémák megoldása érdekében kíván az Önkormányzat pályázatot benyújtani. A település csapadékvizeit a belterület nagy részén az utak menti, többnyire földmedrű nyílt árkok vezetik el. A meglévő nyílt vízelvezető árkokról nagy általánosságban kijelenthető, hogy állaguk miatt nem képesek a keletkező csapadékok kártétel nélküli elvezetésére. Nagy részben a burkolatlan árkok medrének minősége nem megfelelő, sok helyen a kapubejárók, átereszek teljes keresztmetszetükben feltöltődtek. A kapubejárók alatti átereszek jelentős hányada beomlott, eltömődött, a pofafalak töröttek, repedezettek. Az Önkormányzatok számára jogszabályi kötelezettség is előírja a megfelelő csapadékvíz elvezetés biztosítását, a csapadékvíz, belvíz és az árvíz okozta károk mérséklését. Ennek egyik jelentős lépése a lakossági igényekre támaszkodó felszíni vízelvezetési beruházásaik megvalósítása. A tervezési terület – mely a Jókai Mór és Mátra utcák területét fedi le – egy jelenleg lefolyástalan része a településnek. Nagyobb intenzitású záporok esetén az árkok nem képesek elszikkasztani a vizeket, így azok kilépnek az árkokból és a területen elöntéseket, vízállásokat okoznak. A belterületi vízelvezető rendszer hosszú távú megbízható és hatékony működése és a belvíz okozta károk mérséklése csak a meglévő csapadékvíz elvezető hálózat fejlesztésével, átépítésével biztosítható. A tervezési terület zárt sorú családi házas beépítésű, falusias környezet, burkolt útfelületekkel.
A tervezett létesítmények követik a meglévő csapadékvíz elvezető hálózatok vonalvezetését, új terület a meglévő 500/1, 662, 94, 1129 hrsz-ú területek mellett nem kerül bevonásra. A magassági vonalvezetés kialakításánál azt az elvet kell követni, hogy az árkok ne foglaljanak el nagy helyet, ezért az árokfenék esése kövesse a terep esését, s így egyenletes árok mélység és szélesség alakítható ki. A tervezéssel érintett egyik terület, A Jókai Mór utca a település észak-keleti részén helyezkedik el. A meglévő csapadékvíz elvezető és szikkasztó hálózat a Május 1 úti meglévő csapadékvíz elvezető hálózathoz csatlakozik. Az utca nyugati oldali útárka megfelelően működik, beavatkozásra csak a keleti oldali árok szorul. A nyílt árok mederrendezése mellett a meglévő kapubejárók O40 cm belméretű talpas betoncsövekből kerülnek átépítésre.
A Mátra utcai másik tervezési területen jelenleg nincs kiépített csapadékvíz elvezető hálózat. A tervezett nyílt árok az utca keleti oldalára került kijelölésre a területet délről határoló Nagy úti hálózathoz történő csatlakozással. A nyílt árok kialakítása mellett az ingatlanokhoz történő bejutás biztosítása céljából átlag 5,0 m hosszú kapubejárók épülnek O40 cm belméretű talpas betoncsövekből.

Energetikai korszerűsítés Atkáron

A fejlesztés során 1 épület energetikai felújítását tervezzük, mely az Egressy Gábor Művelődési Ház és Könyvtár épülete.

A következő energiahatékonyságot szolgáló fejlesztések történnek:

-építészeti korszerűsítés (külső határoló felületek utólagos hőszigetelése homlokzati hőszigetelés, zárófödém hőszigetelése és lábazat hőszigetelése, valamint nyílászárócsere);

-gépészeti korszerűsítés (új fűtési rendszer kiépítése: új kondenzációs gázkazán elhelyezése, hőleadók cseréje új korszerű, termosztatikus szelepekkel ellátott acéllemezes radiátorokra); megújuló energiaforrás használata: maximum háztartási méretű kiserőmű (HMKE) fotovillamos rendszer kialakítása saját villamosenergia igény kielégítése céljából, illetve napelemes rendszer kiépítése.

A fent említett épület korszerűsítése a későbbi gazdaságos használhatósága érdekében erősen

ajánlott. A korszerűsítő, helyre állító munkálatok hatására egy teljes egészében a kor színvonalának megfelelő épület jöhet létre.

Az említett létesítmény energetikai szempontból elavult, nem felel meg a jelenleg hatályos szabványoknak és elvárásoknak, fenntartása pedig többletköltséget jelent egy korszerű épület fenntartásához képest.

Az utólagos hőszigetelés, valamint a nyílászárók cseréje korszerű hőszigetelő képességű nyílászárókra csökkentik az épület hőveszteségét, ezáltal fűtési szezonban jelentősen hozzájárulnak az energiafelhasználás hatékonyságának javításához és nagymértékű energia és költségmegtakarítást is eredményeznek. A hatékonyabb energiafelhasználás és a megújuló energiaforrás használata révén csökken a fűtéshez szükséges energia megtermelése miatt létrejött széndioxid kibocsátás széndioxid kibocsátás

A projekt tervezett befejezése 2021.07.31.

Támogatási összeg: 65 024 990 Ft

Támogatás intenzitása: 100 %

A projekt azonosítószáma: TOP-3.2.1-16-HE1-2017-00009